Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Jaki komputer do VR wybrać? Jakie wymagania musi spełnić?

| 0 Komentarzy
Jaki komputer do VR? Co kupić, by komputer obsłużył gogle VR? Oto kilka wskazówek.

Gogle VR to okulary, dzięki którym będziemy mogli oglądać wirtualną rzeczywistość. Z racji tego, że jest to rozwiązanie innowacyjne, potrzebny będzie do niego odpowiedni komputer. Tu i ówdzie mówi się, że pecet dla gogli VR będzie musiał wyróżniać się naprawdę wysokimi parametrami. Cóż, niestety tak właśnie jest. Mając na uwadze współczesne ceny podzespołów komputerowych, to wydatek rzędu kilku, a w niektórych przypadkach nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Polecane gogle VR

Poszczególne gogle VR różnią się od siebie, jednak niezależnie od tego, wymagają sporej mocy obliczeniowej zwłaszcza po stronie układu graficznego. W gruncie rzeczy okulary do wirtualnej rzeczywistości to przecież nic innego, jak dwa wyświetlacze o bardzo wysokiej rozdzielczości. By wrażenia z korzystania z VR były odpowiednio wysokie, jakości wyświetlanego obrazu nie można zarzucić czegokolwiek. Przekładając teorię na praktykę, komputer do gogli VR musi dysponować taką mocą, by wyświetlić obraz z gry w bardzo wysokiej rozdzielczości i to na dwóch monitorach. To prawdziwe wyzwanie.

Gogle VR – jakie wymagania mają okulary do wirtualnej rzeczywistości?

Gogle VR całkowicie odmieniły sposób interakcji z komputerem podczas grania, oglądania filmów czy projektowania graficznego. Tak zwane okulary wirtualnej rzeczywistości pozwalają użytkownikowi wejść w cyfrowy świat i poczuć się tak, jak w tym prawdziwym. Znani producenci stale rozwijają tę nowoczesną technologię, dzięki czemu z roku na rok staje się ona jeszcze bardziej immersyjna. Korzystając z takiego sprzętu, odnosisz wrażenie, że naprawdę znajdujesz się nie w swoim pokoju, ale gdzieś zupełnie indziej.

Jeżeli interesuje Cię przedstawione narzędzie, zwróć uwagę chociażby na Oculus Rift VR. Model ufundował serwis crowdfundingowy Kickstarter, a jego premiera odbyła się już kilka lat temu. Gadżet generuje widok 3D, stosując w tym celu dwa 7-calowe ekrany OLED oraz specjalne soczewki generujące przed oczami niezwykle realistyczną iluzję. Poza tym zainstalowane w obudowie czujniki precyzyjnie odczytują ruchy głowy i przekazują te informacje do oprogramowania przesuwającego wspomniany obraz trójwymiarowy tam, gdzie w danym momencie patrzysz.

Tak samo działają gogle Oculus Quest, dostępne obecnie za podobną kwotę. Warto zapoznać się również z okularami VR Samsung oraz goglami HTC Vive. Schemat działania tych sprzętów jest podobny, choć miejscami różnią się od siebie i to znacząco. Wspólnym mianownikiem jest jednak, z całą pewnością, zaawansowanie technologiczne. To innowacyjne urządzenia dedykowane prawdziwym entuzjastom.

Dzięki nowoczesnym konstrukcjom i systemom życie nas wszystkich zmienia się na lepsze. Tego rodzaju narzędzia wykorzystuje się bowiem także w medycynie czy inżynierii.

Dzisiaj każdy ma szansę wypróbować u siebie gogle VR, a komputer PC stanowi dla akcesorium urządzenie bazowe. Na nim uruchamiasz ulubiony tytuł kompatybilny z funkcją wirtualnej rzeczywistości, a podłączone do niego gogle VR z kontrolerami umożliwiają Ci sterowanie. Trzeba spełnić tylko jeden warunek, a mianowicie sprostać wymaganiom związanym z wydajnością poszczególnych podzespołów. Ze względu na innowacyjność zaprezentowanego rozwiązania należy liczyć się z koniecznością posiadania mocnego zestawu.

Przykładowe zalecane wymagania gogli VR (HTC Vive Pro 2) prezentują się następująco:

  • Procesor: Intel Core i5-4590 lub AMD Ryzen 1500
  • Karta graficzna: NVIDIA GeForce RTX 20xx (co najmniej 2070) lub AMD Radeon 5000
  • 8 GB RAM
  • Złącza DisplayPort 1.4 i USB 3.0
  • System operacyjny Windows 10 lub nowszy.

Okulary do wirtualnej rzeczywistości – jaki komputer wybrać?

Jaki komputer poradzi sobie z obsługą okularów Oculus? Z pewnością nie wystarczy sprzęt do podstawowych zastosowań biurowych, z uwagi chociażby na brak dedykowanej karty graficznej o wystarczającej wydajności. Generowanie obrazu na potrzeby wykorzystania w goglach VR to obecnie jedno z bardziej wymagających zadań dla komputera, dlatego specyfikacja techniczna musi być wyśrubowana.

Najlepiej postawić na wydajne urządzenie stworzone z myślą o graczach lub grafikach. Takie konstrukcje odznaczają się parametrami technicznymi, które spokojnie powinny sprawnie działać w integracji z tak zwanymi okularami wirtualnymi. W ten sposób bez problemu uruchomisz okulary VR do komputera, a w trakcie użytkowania unikniesz spadków płynności. One potrafią mocno dokuczać, kiedy masz słabszy PC, jeśli w ogóle uda Ci się wtedy włączyć akcesorium.

Warto dokładnie rozglądać się za komputerami z naklejką Oculus Ready. Jej obecność na obudowie świadczy o tym, że sprzęt jest przystosowany do współpracy z technologią rozszerzonej, wirtualnej rzeczywistości. Nie jest to jednak reguła. Właściwie każdy komputer, który spełnia minimalne czy zalecane wymagania sprzętowe, powinien bez problemu poradzić sobie z goglami. Nie trzeba zatem na siłę szukać komputera do wirtualnej rzeczywistości. Jednostka skompletowana z myślą o graczach czy twórcach kreatywnych w zupełności wystarczy.

W jaki sposób upewnić się, że komputer poradzi sobie z każdymi goglami VR? Wybierając odpowiednią kartę graficzną. Dla przykładu, może to być jeden z najnowszych modeli NVIDIA GeForce RTX 4090. To karta o potężnej wydajności, dlatego żaden zestaw VR nie będzie jej straszny jeszcze przez wiele długich lat.

Na co zwrócić uwagę wybierając komputer do gogli VR?

Przede wszystkim zwróć uwagę na dobry model karty graficznej pozwalający wyświetlać dużą liczbę klatek na sekundę. Za układ GPU gwarantujący odpowiednią efektywność przetwarzania trójwymiarowego obrazu VR zapłacisz minimum 3000 złotych, choć taka kwota półka cenowa często może okazać się zbyt niska. Bezpiecznie będzie zaopatrzyć się w wariant kosztujący co najmniej 4500 złotych. Wtedy zachowasz pewność, że komponent sprosta obsłudze zarówno uniwersalnych okularów VR, jak i okularów do grania.

Jeżeli chodzi o pozostałe podzespoły, to nie odgrywają one kluczowej roli, ale oczywiście nie powinny znacząco odbiegać jakością od wspomnianego wcześniej elementu. Niech chociaż mu dorównują, abyś nie napotkał żadnych komplikacji w trakcie korzystania z tak zwanych wirtualnych okularów. Zbyt wolny procesor, za sprawą zjawiska bottleneck, nie pozwoli na osiągnięcie pełnej wydajności przez kartę graficzną, dlatego budując zestaw komputerowy należy upewnić się, że ten komponent również dysponuje wystarczająco wysoką wydajnością.

Jak podłączyć gogle VR do komputera?

Proces integracji okularów VR z komputerem przebiega w oparciu o stworzone specjalnie dla sprzętu oprogramowanie. Najpierw pobierz odpowiedni program ze strony internetowej producentga, uruchom go i we właściwy sposób skonfiguruj akcesorium. Potem połącz urządzenie z PC — robi się zazwyczaj za pomocą odpowiedniego adaptera dołączonego do zestawu. Po tych czynnościach narzędzie jest już gotowe do działania. W przypadku jakichkolwiek problemów kieruj się wskazówkami zawartymi w instrukcji lub szukaj rozwiązania na witrynach producenta.

Chcesz kupić dobre okulary do wirtualnej rzeczywistości? Najlepsze gogle VR znanych i cenionych na rynku marek znajdziesz w ofercie Morele. Przejrzyj asortyment sklepu pełen propozycji z różnych segmentów — zarówno amator, jak i profesjonalista kupi w Morele model idealny dla siebie. Odkryj możliwości współczesnej technologii VR i przekonaj się, jak realistyczny obraz trójwymiarowy potrafi ona wytworzyć podczas grania, oglądania filmów, czy projektowania grafiki 3D.

Karta graficzna do gogli VR? NVIDIA GeForce RTX 4090

W sprzedaży właśnie pojawiły się najnowsze, najszybsze i najbardziej wydajne karty graficzne z układami NVIDIA – NVIDIA GeForce RTX 4090. Sprawdź co potrafią:

  • Asus TUF Gaming GeForce RTX 4090 OC Edition 24GB GDDR6

  • Gainward GeForce RTX 4090 Phantom 24GB GDDR6X

  • Gainward GeForce RTX 4090 Phantom "GS" 24GB GDDR6X

  • Gigabyte GeForce RTX 4090 Gaming OC 24 GB GDDR6X

  • Gigabyte GeForce RTX 4090 Windforce 24 GB GDDR6X

  • Palit GeForce RTX 4090 GameRock 24GB GDDR6X

Udostępnij
3,8
6 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:40
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.